ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

Πάλεψε γενναία ο ΔΙΓΕΝΗΣ Λακκώματος στην Γαλάτιστα αλλα εχασε 1-0 σ ενα ακόμη "Σαββατιάτικο" παιχνίδι!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Αποτέλεσμα εικόνας για διγενησ λακκωματος

ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ - ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (1-0)
Στο γήπεδο «Νίκος Αβέρης» αναμετρήθηκαν δύο ομάδες με κοινό στόχο, την εξασφάλιση της παραμονής, ενόψει της νεοσύστατης Α1 κατηγορίας από τη νέα περίοδο. Αμφίρροπη και αγωνιώδης κύλησε η συνάντηση, τόσο η Γαλάτιστα του Γιάννη Κάρτα, όσο και το Λάκκωμα του Γιώργου Παπαδόπουλου τα έδωσαν όλα για την επίτευξη της νίκης κι όλα τελικά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μεγάλα ψυχικά αποθέματα δείχνουν οι γηπεδούχοι, που την κρίσιμη στιγμή με σερί θετικών αποτελεσμάτων, απομακρύνονται από τον κίνδυνο. Πάλεψαν γενναία οι φιλοξενούμενοι, παρόλο που σε άλλο ένα Σαββατιάτικο (Ολα τα εκτός εδρας μακρινά ματς ΟΡΙΣΜΕΝΑ Σάββατο!!! Σάρτη, Μαρμαράς, Γαλάτιστα, Αρναία!!) παιχνίδι εμφανίστηκαν αποδεκατισμένοι (είχαν 14 παίκτες στην αποστολή), ενώ δεν περνά απαρατήρητο ότι ξανά υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία. Δυνατά μπήκε ο Ανθεμούς, στο 6΄ σέντρα του Φρόκου και η κεφαλιά του Σουάνη βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Στο 15΄ το Λάκκωμα ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τσαλικίδη. Στο 17΄ ισχυρό σουτ του Φρόκου ελάχιστα άουτ. Στο 32΄ το Λάκκωμα ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ακριτίδη. Στο 43΄ τρομερή φάση, καθώς διαδοχικά σουτ των Χρυσογονίδη, Σέρα απέκρουσε εκπληκτικά ο Στέφανος Σεβαστάς σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Πέτρος Κωνσταντινίδης, κεφαλιά του Σωτήρη Κωνσταντινίδη κι έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί. Στο 51΄ πολύ ωραία σέντρα του Φρόκου, ο Ζέφι δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα. Στο 62΄ το Λάκκωμα ζήτησε νέο πέναλτι για ανατροπή του Κωνσταντινίδη από τον Τσαλικίδη. Στο επόμενο λεπτό σέντρα του Πέγκι, κεφαλιά του Γιάννη Ζέφι και 1-0. Στη φάση αυτήν αποβλήθηκαν για διαμαρτυρίες οι παράγοντες των φιλοξενούμενων, Αριστομένης Δημητρακόπουλος, Αντώνης Χατζηαναγνώστου. Στο 74΄ σουτ του Φρόκου στο επάνω μέρος της οριζόντιας δοκού. Διαιτητής: Αναστασόπουλος (Σχοινάς, Ηλ. Κωνσταντίνου) που εγραψε στο φύλλο αγώνα οτι ο ορισθείς παρατηρητής του αγώνα δεν εμφανίσθηκε στο γήπεδο καθώς και τους δυο αποβληθέντες παράγοντες του Διγενή!!! ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: ΣΕΒΑΣΤΑΣ, Τσαλικίδης, Παπαδάκης (46΄ Πέγκι), Πλάτσκος, Ακριτίδης, Σιμώνης, Σουάνης, ΦΡΟΚΟΥ, ΖΕΦΙ (72΄ Παπαζάχος), Γούσιος (57΄ Νταλός). ΛΑΚΚΩΜΑ: ΠΟΥΛΙΤΣΗΣ, ΧΡΥΣΟΓΟΝΙΔΗΣ, Π. Κωνσταντινίδης, Τζόβας, Τσακλίδης (75΄ Τσαμασλίδης), Αδαμίδης, Πασχαλίδης (23΄ λ.τ. Παπακωνσταντίνου-78΄ Σιδηρόπουλος), Σ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, Σέρα, Γεωργαντάς, ΑΡΜΕΝΑΚΗΣ.