"Διά πυρός και σιδήρου" o Διγενής Λακκώματος 1-2 μέσα στην Νικήτη!!!!

ΒΕΝΤΖΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 09-03-1992
O θανάσης Βέντζιος
Ο Τάσος Δούμας

ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ - ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ  (1-2)
 Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη αγώνα, που θύμιζε «ρώσικη ρουλέτα», ο Διγενής Λακκώματος πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στη Νικήτη.
 Έγινε πραγματική «μάχη» και οι δύο αντίπαλοι διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι του Θόδωρου Σουγιουλτζή ήταν πολύ καλύτεροι, είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεσαν ασφυκτικά, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ωστόσο λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι του Στέλιου Γουματιανού πάλεψαν μέχρι το τέλος και έμειναν με την πικρία ότι έχασαν στο φινάλε. Στο 10΄ σουτ του Ξανθινίδη απέκρουσε ο τερματοφύλακας Πολυγυρνός και από πλάγια θέση με δυνατό βολέ ο Τάσος Δούμας έκανε το 0-1. Στο 15΄ κεφαλιά του Μπάφα και στο 23΄ σουτ του Δούμα κατέληξαν ξυστά άουτ, στο 31΄ μετά από φάουλ του Παπανικολάου, ο Καραδήμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπούρκα (1-1). Δύο λεπτά αργότερα ο Καραδήμος χτύπησε εκτός φάσης τον Ξανθινίδη, χωρίς να αντικρίσει την κάρτα (οι άνθρωποι του Διγενή υποστηρίζουν πως έπρεπε να είχε αποβληθεί ο Καραδήμος στη φάση του 33΄, για το χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.). Η επανάληψη ήταν συναρπαστική και αγωνιώδης, στο 46΄ σουτ του Δούμα απέκρουσε σε κόρνερ ο Πολυγυρνός, στο 48΄ κεφαλιά του Βέντζιου απέκρουσε ξανά ο Πολυγυρνός. Στο 51΄ σουτ του Μπάφα λίγο άουτ, στο 53΄ νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Νικήτης, σε νέο σουτ του Βέντζιου. Στο 54΄ και 56΄ ήταν η σειρά των Τσουτσούδη, Ξανθινίδη, αντίστοιχα να χάσουν ευκαιρίες, στο 58΄ όμως ο Σύγγελης είχε σουτ στο αριστερό δοκάρι και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 72΄ ο Πολυγυρνός απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Ξανθινίδη, στο 79΄ πλασέ του Βέντζιου απέκρουσαν στη γραμμή οι αμυντικοί. Στο 83΄ φάουλ του Βέντζιου, κεφαλιά του Μπάφα σύρριζα άουτ, ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βέντζιου στο 85΄. Στο 87΄ ανάποδο «ψαλίδι» του Καραδήμου πάνω από τα δοκάρια, στο 91΄ έγινε φάουλ πάνω στον Ντάσι, ο διαιτητής σωστά άφησε το πλεονέκτημα και από σαράντα μέτρα ο Θανάσης Βέντζιος με «κεραυνό» πέτυχε το 1-2, μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς. Άριστη η διαιτησία του Σερέτη (Χατζηδημητρίου, Ποντικέρης). Διακρίθηκαν οι Πολυγυρνός, Ασλανίδης, Κολόκας, Λυδιανός, Σύγγελης (από Φοίνικα), Ζαχαριάδης, Ξανθινίδης, Βέντζιος, Μπάφας, Παπαφλωράτος χωρίς να υστερήσουν και ολοι οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν  από Λάκκωμα.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ: (Στέλιος Γουματιανός) ΠΟΛΥΓΥΡΙΝΟΣ, ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ Β.(50΄ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ Κ.), ΦΡΑΓΓΑΛΗΣ (37΄ΣΥΓΓΕΛΗΣ), ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΚΟΛΟΚΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ (65ΠΕΛΤΕΚΗΣ) ,ΡΕΠΑ, ΛΥΔΙΑΝΟΣ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: (Θεόδωρος Σουγιουλτζής) ΜΠΟΥΡΚΑΣ, ΟΥΤΣΑ, ΤΣΟΥΤΣΟΥΔΗΣ (86΄ΔΕΡΝΕΞΗΣ), ΠΑΠΑΦΛΩΡΑΤΟΣ, ΜΕΣΙΑΡΗΣ, ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ, ΓΙΑΛΕΤΖΗΣ (75΄ΝΤΑΣΙ), ΒΕΝΤΖΙΟΣ, ΜΠΑΦΑΣ (85΄ ΤΣΑΝΑΚΤΣΙΔΗΣ), ΞΑΝΘΙΝΙΔΗΣ, ΔΟΥΜΑΣ.

EΠΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ: αποτελέσματα Α΄ κατηγοριας της 3ης αγων.

ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ - ΑΡΗΣ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ 2005 (1-0)
ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ - ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ (0-1)
ΤΑ Μ.Κ. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ - Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (1-0)
Α.Ο. ΣΑΡΤΗΣ - ΔΟΞΑ ΟΡΜΥΛΙΑΣ (1-2)
ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ - ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (1-2)
Α.Ο. ΣΗΜΑΝΤΡΩΝ - ΑΚΑΝΘΟΣ ΙΕΡΙΣΣΟΥ (4-0)
Ν. ΔΙΑΓΟΡΑΣ Ν. ΠΛΑΓΙΩΝ - ΑΙΓΕΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ (0-3)α.α.