Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

2-1 στην Ποτίδαια έχασε ο Διγενής Λακκώματος με πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Αποτέλεσμα εικόνας για ERMHS POTIDAIASvs
ΕΡΜΗΣ Ν. ΠΟΤΙΔΑΙΑΣ  - ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ   (2-1)
Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή Νέας Ποτίδαιας, που λύγισε την αντίσταση του νεανικού (κανείς ποδοσφαιριστής πάνω απο 22 χρονών) Διγενή Λακκώματος. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο αντίπαλοι, οι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Κουτσουρέ κυριάρχησαν στο ψηλό παιχνίδι στο πρώτο μέρος (για το Λάκκωμα αισθητή η απουσία του Δοδοντσάκη) και προηγήθηκαν 2-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Πασιαλή είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και μείωσαν στο τέλος. Στο 15΄ ο Βασίλης Χρηστάρας με ατομική προσπάθεια και πλασέ πέτυχε το 1-0, στο 31΄ σέντρα του Γκιάλη, ο Σκέμπι έπιασε την κεφαλιά και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, απέκρουσε σωτήρια με ανάποδο «ψαλίδι» ο Ταχτσιάνι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και σε καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης, μετά από κόρνερ, ο Τσακνάκης έπιασε κεφαλιά, απέκρουσε ο Γόμος, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μιχάλης Ψευτογιώργος το 2-0. Στο 83΄ ο Σκέμπι έβγαλε τετ-α-τετ τον Ασλανασβίλι, το σουτ του οποίου απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Τσολακίδης. Στο 91΄ δυνατό σουτ του Μίζα λίγο άουτ, στο 92΄ ο Ασλανασβίλι έδωσε στον Σκέμπι, που πλάσαρε εύστοχα (2-1). Πολύ καλή η διαιτησία του Δραγάτη (Γούτας, Χριστάκογλου). ΠΟΤΙΔΑΙΑ: ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ, Λουίζος, Ταχτσιάνι, ΨΕΥΤΟΓΙΩΡΓΟΣ, Σκέντος, Μίνγκα, ΜΑΝΩΛΩΦ (70΄ Μίζα), ΚΑΤΣΑΜΑΚΙΔΗΣ (85΄ Κανίδης), Τράκας, ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ, Τσακνάκης (81΄ Παπαοικονόμου). ΛΑΚΚΩΜΑ: Γόμος, Κουλιούδης, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ, Δερνεγξής, ΖΗΣΗΣ, ΤΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ (87΄ Παπαδόπουλος), ΜΠΑΦΑΣ, Oύτσα, Γκιάλης (46΄ Νιζάμης-74΄ Σαββίδης), ΣΚΕΜΠΙ, ΑΣΛΑΝΑΣΒΙΛΙ.