Στο κλάμπ των πιο γρήγορων χατ-τρικ ο Κλάους Αθανασιάδης

athanasiadis
ΣΤΑ ΙΕΚ "ΠΑΣΤΕΛ" Ο ΚΛΑΟΥΣ!!!!
  Ένα από τα πιο γρήγορα… πιστόλια στην ιστορία του Δικέφαλου και του ελληνικού ποδοσφαίρου αποδεικνύεται ο Λακκωματιώτης διεθνής επιθετικός Στέφανος Κλάους Αθανασιάδης με το χατ τρικ που σημείωσε στο φιλικό απέναντι στην OGC Nice σε διάστημα επτά λεπτών (74’, 78’, 81’).
Στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος το πιο γρήγορο χατ τρικ ανήκει στον πρώην επιθετικό του Πανιωνίου Γιώργο Δέδε, ο οποίος στις 28 Μαρτίου του 1965 πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (88’, 89’, 90’). Τα δημοσιεύματα της εποχής ανέφεραν πως οι παίκτες του Πανιωνίου έκλεψαν την μπάλα αμέσως μετά την σέντρα και ο Δέδες σημείωσε τα γκολ. Το πιο γρήγορο χατ τρικ στην… τηλεοπτική εποχή είναι του Πίτερ Οφορίκουε, ο οποίος στις 17 Μαρτίου 2002 σκόραρε στο 66’, στο 68’ και στο 72’ της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Εθνικός Αστέρας 6-0.
Στα επίσημα ματς του ΠΑΟΚ στην μεγάλη κατηγορία, δηλαδή από το 1959 και μετά, το πιο γρήγορο χατ τρικ έχει σημειώσει (και μάλιστα εκτός έδρας) ο Γιώργος Κωστίκος, ο οποίος υπέγραψε τη νίκη επί της Παναχαϊκής (3-0) στην Πάτρα την περίοδο 1984-85 σκοράροντας στο 69’, στο 77’ και στο 84’.
Δύο χρόνια νωρίτερα, τον Δεκέμβριο του 1982, στον θρίαμβο του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 5-0 ο Χρήστος Δημόπουλος είχε χρειαστεί 24 λεπτά για να βρει τρεις φορές τα αντίπαλα δίχτυα (61’, 70’, 85’).