ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

Η 7η αγων. του 2ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής με μία ματιά.

Ηρακλής Αμπελοκήπων-ΠΑΟΚ Κρηστώνης 3-2
Στην κορυφή του ομίλου βρίσκεται πάλι ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, που νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Στο 33' ο Παπαϊωάννου σκόραρε για το 1-0, όμως στο 50' ο Λογγινίδης έφερε το ματς στα ίσια! Τρία λεπτά μετά ο Ηρακλής επανέκτησε την πρωτοπορία με τέρμα του Βεϊδαμενίδη, όμως στο 74' ο Κουτσάγιας ισοφάρισε ξανά για τους πρωταθλητές Κιλκίς! Οι γηπεδούχοι δεν το... έβαλαν κάτω, αντιθέτως πίεσαν για ένα τρίτο γκολ, που τελικά επιτεύχθηκε στο 88' με σκόρερ τον Σαμπιασβίλι. Διαιτητής ήταν ο Τρεβλάς (Ημαθίας).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ιερόθεος Γιαμουρίδης): Αθανασιάδης, Καρατζιάς, Γκιαούρης, Παναγιωτίδης, Σακαλής, Γιαξής, Παπαϊωάννου (84' Αθανασιάδης Σ.), Αλεξόπουλος (78' Γαβανάς), Χαψάς, Σαμπιασβίλι, Βεϊδαμενίδης
ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ (Μάρκος Κουτσάγιας): Κυριακίδης, Δασκάλου, Γαβριηλίδης (50' Νάνης), Παπάκης, Λαζαρίδης, Παπαδόπουλος (80' Νοβρατίδης), Λογγινίδης, Παυλίδης (46' Κωνσταντινίδης), Κουτσάγιας, Ρωμανίδης, Πότκας.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Καμπανιακός-Αχιλλέας Τριανδρίας 1-0
Ενα γκολ του Σκόρδα στο 30' έφτανε για τον Καμπανιακό, που έφτασε στη νίκη με 1-0 επί του Αχιλλέα Τριανδρίας. Στο 40' ο Ραγκαβίνας έχασε πέναλτι για την ομάδα της Χαλάστρας, που πάντως διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Διαιτητής ήταν ο Τσαλουχίδης (Κιλκίς).
ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ζαπρόπουλος): Κελπέκης, Δουρμούσης, Τρικαλινός (70' Αβραμόπουλος), Σιούνης, Γαβανάς, Ραγκαβίνας, Σκόρδας (90' Μεσιάρης Μ.), Ελευθεριάδης, Υψηλός, Τσαλώνης (85' Μεσιάρης Α.), Παπαγαθονίκου.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ (Στέλιος Τσιαντίνης): Αρβανιτάκης, Μέτσιος, Χαρίσης, Κουτίνης, Παπαδόπουλος, Τσακαλίδης (80' Μακρής), Τσίκος (46' Μυλωνάς), Δημογκίκας, Ξανθόπουλος, Βογιατζής, Σιόλας (46' Χαλκιάς).
Αγροτικός Αστέρας-Διγενής Λακκώματος 2-1
Στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα υποχρέωσε τον Διγενή Λακκώματος ο Αγροτικός Αστέρας, που επιβλήθηκε από το α' ημίχρονο με 2-1! Μόλις στο 4' ο Παπατζίκος έγραψε το 1-0 με πλασέ, για να έρθει η ισοφάριση από την κεφαλιά του Γερομανώλη στο 18'. Δέκα λεπτά μετά ο Γερομανώλης μετατράπηκε από... ωραίος σε μοιραίος των φιλοξενούμενων, καθώς με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους 'πράσινους'! Στο 38' ο Αθανασιάδης είχε και δοκάρι για τον Αγροτικό Αστέρα, που κράτησε στο β' 45λεπτο το 2-1 παρά την πίεση του Διγενή. Διαιτητής ήταν ο Παπαργυρίου (Πιερίας).
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ανέστης Τσιτενίδης): Παπαϊωάννου, Τσατσάς, Χουνουζίδης, Βαφέας, Χασιώτης, Παπαδόπουλος Γ. (64' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης Α. (80' Δρίτας), Παπαδόπουλος Μ., Σιόκας (87' Σπαχής), Παπατζίκος, Καραμουκίδης
ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (Στέφανος Μπορμπόκης): Μπούρκας, Γεωργιάδης (24' Φακιρίδης), Σαραγιώτης, Κατσόγλου, Δημητρακόπουλος (46' Μανώλη), Στασινόπουλος, Τσερκέζης, Γκατζογιάννης, Κωστικίδης (70' Μιχάλης), Παπαποστόλου.
Κιλκισιακός-Εθνικός Ν. Μαλγάρων 3-0
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Κιλκισιακός, αυτή τη φορά επί του Εθνικού Ν. Μαλγάρων με 3-0! Στο 37' ο Σαβελίδης έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του από το άγχος, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Στεφανίδη στο 45' και στο 61'. Διαιτητής ήταν ο Καλατζίδης (Δράμας).
ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Γεωργιάδης): Μπαντής, Σερταρίδης, Κοτσαρής (73' Γεωργιάδης Γ.), Μαυροκεφαλίδης, Νικολαδης, Παπαδόπουλος (79' Γεωργιάδης Χ.), Σαβελίδης (65' Αποστολίδης), Στεφανίδης, Ντουντούκης, Βασιλειάδης, Κουραλίδης
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΜΑΛΓΑΡΩΝ (Γιάννης Παγώνης): Καραβελίδης, Τσάλας, Αθανασιάδης, Κοκολαντανωάκης, Τσιαούσης, Δέλλιος, Τσόχας (57' Ανδρεάκος), Μαρίνης (78' Καραχαλίδης), Βλαχογιώργος (64' Σταμάτης), Βαχανελίδης, Παρασκευόπουλος.
Εθνικός Ν. Αγιονερίου-Δόξα Χέρσου 2-1
Σπουδαία ανατροπή μέσα σε ένα δίλεπτο στο β' ημίχρονο πραγματοποίησε ο Εθνικός Ν. Αγιονερίου, στο ντεμπούτο του Θωμά Βυρτζαμάνη και επικράτησε με 2-1 της Δόξας Χέρσου στο τοπικό ντέρμπι! Λίγο πριν την εκπνοή του α' μέρους, ο Αϊβαζίδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με δύο απανωτά γκολ! Στο 65' ο Μακρής ισοφάρισε με κεφαλιά και σχεδόν με τη σέντρα ο Χασάνογλου έκανε το 2-1 με σουτ! Στους πανηγυρισμούς ο σκόρερ αποβλήθηκε, όμως το αριθμητικό μειονέκτημα δεν στοίχισε στον Εθνικό Ν. Αγιονερίου. Διαιτητής ήταν ο Κουρουλής (Μακεδονίας).
ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (Θωμάς Βυρτζαμάνης): Τσιλβίτης, Χαριζάνης, Μακρής, Αποστολάς, Δαλκίδης, Γεωργιάδης, Χαιρόπουλος, Αποστόλου, Βερνής, Χασάνογλου, Μήτσικας
ΔΟΞΑ ΧΕΡΣΟΥ: Ζάικος, Κωνσταντινίδης Λ. (35' Παναγιωτίδης), Ευθυμιάδης, Παπάκης, Φερεσίδης, Καλόνικος, Πανοδήμος (73' Βέργος), Καρανδρέας, Αϊβαζίδης, Μπελίτσας, Κουνουπάκης (83' Κωνσταντινίδης Β.).